رها کردن یا به هرقیمتی جنگیدن؟

 

یکی از آزمایشات مورد علاقه ام آزمایش باومایستر در مورد اراده است.

باومایستر روانشناس و استاد دانشگاه پرینستون است. او آزمایش های بسیاری در مورد نیروی اراده انجام داده. به یاد دارم که اولین بار واقعا از خواندن این آزمایش شگفت زده شدم؛

قدرت اراده تمام شدنی و محدود است. شما نمی توانید از حساب اراده تان بیش از حد برداشت کنید.

اخیرا عاشق رژیم فستینگ شدم.

رژیم جالبی که پژوهش های بسیاری هم در موردش انجام گرفته و یکی از اساتید ژنتیک دانشگاه هاروارد تحقیقات دقیقی در این زمینه انجام داده.

این رژیم این گونه است؛۲۳ ساعت از ۲۴ ساعت را غذا نمی خورید(اما آب و مایعات بدون کالری می توانید بخورید) و فقط یک ساعت می توانید غذا بخورید. امتحان کردم وحشتناک بود.

برای من لااقل قابل اجرا نبود. خوشبختانه مدل آسان تری هم داشت و آن هم تعدیل ۲۳ و ۱ به ۱۶ و ۸ بود. با خودم گفتم پس ۱۶ و ۸ را امتحان می کنم. قابل اجرا بود و خیلی راحت تر از رژیم اصلی. اما یک مشکل وجود داشت. طی ۱۶ ساعتی که نباید غذا می خوردم قدرت اراده ام تحلیل می رفت. دیگر برای سایر کارهاو برنامه هایم اراده چندانی باقی نمی ماند.

طی دو هفته اول متوجه شدم به کار گرفتن اراده برای ۱۶ ساعت غذا نخوردن،موجب می شود برای سایر امور زندگی ام اراده ام ته بکشد و من این را نمی خواستم.

بنابراین تصمیمی گرفتم؛

این رژیم را دوست دارم و می خواهم که اجرا کنم اما نه هر روز هفته.

زمان هایی که به نیروی اراده ام برای سایر امور نیاز دارم آن را صرف این رژیم نکنم و به هرقیمتی نخواهم رژیم غذایی ام را تغییر دهم. این آموخته را می توان به بخش های دیگری از زندگی هم تعمیم داد. کمال گرایی مان گاهی  سقف خواسته ها و انتظارات مان را آنقدر بلند می کند که هر چه خودمان را کش بدهیم باز هم به آن نخواهیم رسید در این مواقع دیواری کوتاه تر از اراده هم پیدا نخواهیم کرد. از آن تا حد نهایتش مایه می گذاریم  تا اینکه می بینیم بی طاقت شده ایم، تاب آوری مان کم شده زود از کوره در می رویم و از عکس العمل هایمان متعجب می شویم.

دانستن این واقعیت که اراده مان  در یک بازه زمانی محدود است به ما کمک می کند تا ترمز دستی مان را گاهی بکشیم و از سرعتمان برای غرق شدن در انتخاب ها و تصمیم های زیاد، حل تعارض ها، درگیر شدن در اختلاف نظرها و اختلاف ادراک ها با دیگران، رژیم گرفتن، و فعالیت های فکری بکاهیم و لااقل پس از همه این کارها کمی به خودمان استراحت بدهیم.