موتورسیکلت هارلی دیویدسون
تجارت الکترونیک
مهر 15, 1402

تجارت الکترونیک

 تجارت الکترونیک به معنای به کارگیری ابزارها و شبکه های الکترونیکی و اینترنتی برای فروش یا تسهیل فرایند فروش محصول یا خدمت است.

امروزه تجارت الکترونیک به دو بخش مهم تقسیم شده است؛

 (۱) خرید الکترونیکی

خرید الکترونیکی به معنی خرید محصولات، خدمات یا اطلاعات به صورت الکترونیکی و اینترنتی است. شرکتهایی که از روش های خرید الکترونیکی استفاده می کنند سالانه میلیونها دلار صرفه جویی می کنند

(۲) بازاریابی الکترونیکی

 بازاریابی الکترونیکی عبارت است از تلاش شرکت برای شناسایی مشتریان و تبلیغ ،ترویج و فروش محصول با ابزارهای الکترونیکی و اینترنتی.

 بازاریاب ها شرکتهایی که از ابزارهای تجارت الکترونیک استفاده می کنند را به دو دسته تقسیم کرده اند:

 ۱) شرکتهای صرفا الکترونیکی

این دسته شرکتهای الکترونیکی هستند که از ابتدا به صورت اینترنتی تاسیس شده اند و سابقه ای در زمینه تجارتهای متداول ندارند.

این شرکت ها به چند دسته تقسیم می شوند:

  • موتورهای جستجو
  • شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی
  • وب سایت های تجاری
  • وب سایت های مالی
  • وب سایت های محتوایی
  • وب سایت های کمک کننده
سایت معتبر علی بابا

وب سایت علی بابا توسط یک چینی ۴۲ ساله به نام جک ما تاسیس شد. این وب سایت امروزه به بزرگترین حراجی اینترنتی در بازارهای صنعتی تبدیل شده است. با خریدن وب سایتهای متعدد از قبیل سایت اختصاصی یاهو در چین، علی بابا به بزرگترین وب سایت در آسیا و دوازدهمین وب  وسایت بزرگ دنیا تبدیل شده است. این وب سایت در حقیقت از دو وب سایت اصلی Alibaba.com و china.alibaba.com تشکیل شده است.

وب سایت اولی بزرگترین وب سایت حراجی محصولات و خدمات صنعتی به زبان انگلیسی است و وب سایت دومی نیز تنها در داخل چین فعالیت میکند.

بر خلاف رقبای دیگر که هدفشان کاهش هزینه های مبادلاتی شرکتهای تولیدی است، علی بابا هدف بزرگتری را دنبال میکند بازارسازی برای محصولات چینی و به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط چینی.

 در حقیقت علی بابا هم رابطه بین تولیدکنندگان چینی را بهبود بخشیده و هم رابطه آنها با جهان و شرکتهای چند ملیتی را افزایش داده است با انتخاب این هدف و تمرکز بر شرکتهای کوچک و متوسط،

جک ما معتقد است که:

«ما به دنبال صید میگو هستیم نه صید نهنگ زمانی که شما میگو صید می کنید می توانید نهنگها را هم به دنبال خود بکشید.

علی بابا تا حد زیادی هم به این هدف خود رسیده است. امروزه شرکتهای بزرگ اروپایی هم به مشتریان جدی این سایت تبدیل شده اند زیرا میتوانند مواد اولیه و محصولات مورد نیاز خود را با قیمت های پایینتر از یک وبسایت مطمئن خریداری کنند.

در شروع کار، عضویت در علی بابا رایگان بود این امر بر اعتماد مشتریان به وب سایت تاثیر منفی میگذاشت، بنابراین جک ما تصمیم گرفت که عضویت را از حالت رایگان خارج کند.

امروزه، علاوه بر پرداخت حق عضویت، پنج شرکت عضو علی بابا باید عضو جدید را تایید کنند.

علاوه بر این علی بابا از شرکتهای خریدار میخواهد که نظر خود را درباره فروشندگان در محل مخصوصی درج کنند تا سایر خریداران هم بتوانند فروشندگان را راحت تر ارزیابی کنند. امروزه، اعتبار علی بابا به حدی زیاد شده است که شرکتهای بزرگ هم در وب سایتهای خود عضویتشان در علی بابا را درج میکنند.

 (۲) شرکتهای آجری – الکترونیکی:

 این دسته، شرکتهایی هستند که سابقه تجارتهای غیر الکترونیکی (آجری) داشته و وب سایتهای اینترنتی را برای استفاده از مزایای تجارت الکترونیک راه اندازی کرده اند.

این شرکت ها با رویکردی سنتی هنوز هم درباره افزودن شبکه های بازاریابی الکترونیکی تردید دارند.

برخی از این شرکت ها و قتی موفقیت رقبای خود را در استفاده از شبکه های اینترنتی می بینند ، شبکه های الکترونیکی خود را راه اندازی می کنند.

بازاریاب ها به این دسته از شرکت ها سه استراتژی پیشنهاد می کنند:

  • 1-ارائه محصولات با نام های تجاری متفاوت در شبکه های اینترنتی
  • 2-افزایش حاشیه سود شبکه های سنتی و فیزیکی
  • 3-تفکیک نقش های دو شبکه و دریافت سفارش ها از طریق شبکه های الکترونیکی و تحویل محصول و ارائه خدمات پس از فروش از طریق شبکه های سنتی و فیزیکی

هارلی دیویدسون(برند معتبر موتورسیکلت در آمریکا)

 با در نظر گرفتن درآمد ۸۶۰ میلیون دلاری هارلی دیویدسون از محل فروش تجهیزات و قطعات یدکی به خریداران موتورسیکلتهای فروخته شده مدیران شرکت به این فکر افتادند که میتوانند با طراحی شبکههای اینترنتی فروش این محصولات، درآمد خود را افزایش دهند.

مدیران شرکت به خوبی میدانستند که این شبکه را باید با ملاحظات و احتیاط های فراوانی طراحی و تاسیس کنند تا لطمه ای به ۸۵۰ نمایندگی شرکت که درآمد و سود خوبی را کسب میکنند وارد نیاید.

برای این کار شرکت از مشتریان خود خواست که محصولات مورد نظرشان را در وبسایت شرکت جستجو کنند و سفارش دهند قبل از ثبت سفارش شرکت از مشتریان خود میخواهد که واسطه مورد نظر برای تحویل گرفتن محصول را انتخاب کنند.

با این کار هارلی دیویدسون نقش واسطه های فروش در شبکه بازاریابی خود را حفظ کرده است.

در مقابل، شرکت از واسطه های خود میخواهد که روزی دو مرتبه تمامی سفارشهای رسیده را کنترل کنند و سفارشهای ثبت شده را به سرعت تحویل دهند با اتخاذ و اجرای این استراتژی ماهانه بیش از یک میلیون نفر از وب سایت هارلی دیویدسون بازدید میکنند.

 با پیشرفت تکنولوژی و رواج بازاریابی اینترنتی شرکت ها ناگزیرند تا شبکه های الکترونیکی خود را تاسیس کنند تا از قافله عقب نمانند.

کاتلر و کلر معتقدند:

با افزایش تعداد شرکت های آجری- الکترونیکی، اهمیت تجارت الکترونیک، روز به روز افزایش می یابد. در این میان، مدیران این قبیل شرکت ها باید تفاوت هایموجود میان شبکه ها بازاریابی الکترونیکی و اینترنتی و شبکه های بازاریابی سنتی را به خوبی درک کنند و همکاری و تعامل میان این شبکه ها را به حداکثر ممکن برسانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.