بخش بندی بازار
بخش بندی بازار- شناسایی بخش های بازار
مهر 1, 1402

بخش بندی بازار

کاتلر بخش بندی بازار را اینگونه تعریف می کند:

شرکت ها معمولا از توان لازم برای برقراری ارتباط با همه مشتریان و بازارهای مختلف برخوردار نیستند. اما در عوض می توانند بازارهای مختلف را به گروه های مشتریان یا بخش هایی با نیازها و خواسته های متمایز و واضح تقسیم کنند. بعد از تقسیم بازار، شرکت، بخشی که می تواند به بهترین نحو ممکن به آن خدمت کند را انتخاب می کند. اخذ چنین تصمیماتی نیازمند درک عمیق رفتار مصرف کنندگان و تفکرات استراتژیک است.

برای طراحی بهترین برنامه های بازاریابی، مدیران بازاریابی باید ویژگی های خاص هر بخش بازار را شناسایی کنند.

معیارهای بخش بندی بازارهای مصرفی

تعریف یک بخش بازار

یک بخش بازار عبارت است از گروهی از مصرف کنندگانی که نیازها و خواسته های مشابهی دارند.(به عنوان مثال: خانواده ، زوج هی جوان، نوجوانان و جوانان، طبقه مرفه، ورزشکاران و ..)

1- بخش بندی بر مبنای مناطق جغرافیایی

در این روش، شرکت بازار خود را بر اساس واحدهای جغرافیایی مثل کشورها، ایالت ها، منطقه ها، شهرستان ها و یا شهرها تقسیم می کند.

سایر متغیرهای مهم از نظر کاتلر که در تصویر هم آمده عبارت است از:

اندازه شهر، تراکم جمعیت ،آب و هوا ، سن ، تعداد اعضای خانواده ، چرخه زندگی خانواده ،جنسیت، درآمد، شغل ، تحصیلات ، مذهب ، نژاد، نسل، ملیت، طبقه اجتماعی، سبک زندگی، شخصیت، رفتار مصرفی، مزایای مورد نظر، وضعیت مصرف کننده، میزان مصرف، وضعیت وفاداری، میزان آمادگی و نگرش

جدول معیارهای بخش بندی بازار از کتاب کاتلر و کلر

2-بخش بندی بر مبنای جمعیت شناختی

در این بخش بندی بازاریاب ها بازار را بر اساس عواملی مثل سن، تعداد افراد خانواده، جنسیت، درآمد، شغل، سطح تحصیلات، مذهب، نژاد، نسل، ملیت و طبقه اجتماعی تقسیم بندی می کنند.

این عوامل بیانگر نیازها و خواسته های مصرف کنندگان هستند.

و با توجه به اینکه خواسته ها و توانایی های افراد با توجه به سن تغییر می کند، شرکت ها برای تخمین اندازه هر بخش از بازار و شناسایی عادت های رسانه ای مشتریان هر بخش، به اطلاعات جمعیت شناختی نیاز دارند.

3-بخش بندی بازار بر مبنای روان نگاری

تعریف روان نگاری:

به معنی استفاده از علوم روانشناسی و انسان شناسی برای درک بهتر مصرف کنندگان است.

در بخش بندی بازار بر پایه روان نگاری، بازاریاب ها مصرف کنندگان را بر اساس شیوه زندگی، شخصیت و ارزش ها به گروه های مختلفی تقسیم می کنند.

4-بخش بندی رفتاری

در این نوع بخش بندی بازاریاب ها ، خریداران را بر مبنای دانش، نگرش، استفاده از یا واکنش در برابر یک محصول بخش بندی می کنند.

در این نوع از بخش بندی مواردی چون نیازها و منافع متفاوت افرادی که یک محصول را خریداری می کنند، نقش هایی که افراد در تصمیم گیری خرید محصولات دارند،مواقعی که خرید می کنند، موقعیت مصرف کننده، نرخ استفاده از محصول و مرحله آمادگی و وفاداری مشتری قابل توجه و اهمیت است.

نمونه ای از بخش بندی خوب بازار در آمریکا

از آنجایی که اسپانیایی تبارها به بزرگ ترین اقلیت نژادی در آمریکا تبدیل شده اند، طبق برآوردهای موجود قدرت خرید این اقلیت در پایان سال 2010 به بیش از 1 تریلیون دلار رسیده است. پیش بینی می شود تا پایان سال 2020 حدود 17% از آمریکایی ها ریشه اسپانیایی داشته باشند.

با توجه به اینکه، علاقمندی ها، ارزش های خانوادگی قوی، نیاز به احترام، وفاداری به نام های تجاری،و علاقه زیاد به کیفیت محصول در میان اسپانیایی تبارها مشترک است، این بخش از بازار با توجه به تعداد قابل توجهش می تواند بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

بنابر این شناخت معیارهای مختلف بخش بندی بازار و تقسیم بازار بر اساس آن ها می تواند در یک بازاریابی موفق یا بالعکس ، ناموفق اثرگذار باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.