ارتباط بدون خشونت(مارشال روزنبرگ)
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶

ارتباط بدون خشونت عنوان کتاب زیبای مارشال روزنبرگ درخصوص آموزش مهارت های برقراری ارتباط بدون خشونت و توام با محبت و عشق است.

روزنبرگ با اشاره به نکات بسیارمهمی که اکثرافراد از آن غافل هستند به خواننده می آموزد که چطوربتوانند خشم و عصبانیت خود را در روابط کنترل کنند.

آموختن این الگوی ارتباطی آسان،امادرونی کردن آن،گاه سخت و طولانی است.که قدم اول مطالعه این کتاب و قدم بعدی تمرین و تلاش مستمر جهت درونی شدن این الگوهاست.

 

 

مایادگرفته ایم صحبت کنیم اما یادنگرفتیم ارتباط برقرار کنیم واین امر مارا به ورطه عذاب های ناخواسته ی شخصی و اجتماعی می اندازد.

برای مثال،ممکن است یک مادربجای دادو بیداد و بی نظم و شلخته خواندن فرزندش در ازای نامرتبی اتاقش با استفاده از تکنیک ارتباط بدون خشونت بگوید:

(پسرم وقتی من دوجفت جوراب گلوله شده زیرمیز و سه تای دیگرکنار تلویزیون می بینم خیلی عصبانی می شوم.این اتاق متعلق به همه است و من به نظم بیشتری نیاز دارم)

در تکنیک های ارتباط بدون خشونت یا nvc افراد می توانند با رعایت اصول مشاهده ،احساس،نیازها و تقاضا ابتدا رفتارهایی که ماراتحت تاثیر قرار می دهدرامشاهده می کنیم سپس درارتباط با آنچه که مشاهده می کنیم چه احساس میکنیم

نیازها،ارزش ها،امیال و ..که احساس های مارا شکل می دهند.

رفتارهای مشخصی که ماتقاضا می کنیم تازندگی مان راغنی سازیم

سرزنش و تنبیه کردن بیان ظاهری خشم است اگردوست داریم که خشممان را کاملا ابراز کنیم اولین قدم این است که بدانیم کسی مسئول خشم مانیست.

به جای آن با آگاهی بر احساسات و نیازهای خودبه جای قضاوت سرزنش و تنبیه دیگران به ابراز نیازخودبپردازیم تا احتمال تحقق آن افزایش یابد.

 

۴قدم برای ابراز خشم:

۱-صبرکردن و نفس کشیدن

۲-شناسایی قضاوت های ذهنی

۳-مرتبط شدن با نیازهای خود

۴-ابراز احساسات و نیازهای متحقق نشده مان

 

این کنترل خشم درموارد بسیاری در زندگی ما پیش می آید مثل زمانی که رانندگی می کنیم و راننده ماشین دیگری با خلاف می خواهد سبقت بگیرد و یا بی قانونی انجام داده باشد بالای ۹۰%افراد عصبانی می شوند و شروع به ناسزاگویی می کنند اما تکنیک بالا به افراد می آموزد که  چطور با کنترل احساس خود و قضاوت نکردن می توانیم ازابراز خشم جلوگیری کنیم.

وبه قول مارشال روزنبرگ:

امیدوارم چیزی دراین کتاب زندگی ات را غنی کند.

 

آزاده کیانی

مدرس مهارت های ارتباطی و مهارت های زندگی

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.