ارتباط موثرچیست؟
فروردین ۲۷, ۱۳۹۶

ارتباط موثر چیست؟

از سالیان پیشین انسان های اولیه از زبان نشانه ها و علائم که امروز آن را زبان بدن می نامیم به برقراری ارتباط می پرداختند و سالیان بعد با بوجود آمدن  عصر کشاورزی بشر برای حفظ زمین و مرزهای خود پارافراتر نهاد و از ارتباطات غیرکلامی به ارتباط کلامی رسید.

 

 

چون انگیزه خوبی داشت که اورا به این تکامل سوق دهد و همچنین  در نوشته هاو تاریخ هزار تا سه هزار سال پیش  از کورش کبیر گرفته که با منشور حقوق بشر خود عدالت خواهی و صلح طلبی خودرابه جهانیان نشان داد و شاهنامه فردوسی که در رجزخوانی های حماسی اوج سخنوری و ارتباط با دنیای انسانی را می بینیم

 

سال های  بسیاری گذشت تا با وارد شدن به دنیای صنعتی و کارخانجات صنعتی انسان ها  وارد دنیای تازه ای از ارتباطات شدند و این صنعتی شدن لزوم برقراری ارتباط بیشتر را آشکار نمود.

ارتباط سالم و موثر همان تعامل بادیگران است بدون اینکه تغییر عقیده بدهیم ویا دچار تغییر شخصیت بشویم بتوانیم درکنار دیگران رشد و پیشرفت کنیم زن و شوهرهایی که تحت تاثیرهم و خیلی شبیه هم شدند و یا کسانی که ازهم خیلی دور شده اند ارتباط مناسبی برقرار نکرده اند.

یکی از عواملی که جلوی برقراری ارتباط را می گیرد ترس است ترس از شکست ترس یک رابطه ، ترس از ضعفهایمان ترس از قضاوت و… بسیاری از اوقات از اینکه نمیتوانیم  خودمان را ثابت کنیم و یا ابراز وجود نماییم در عذابیم و در اثر این ضعف، به راحتی نادیده گرفته شده و به حقمان نمی رسیم.چاره چیست؟ چرا توسط همکار، دوست ومدیر مان دیده نمی شویم؟چرا محصولمان خوب به فروش نمی رسد؟چرا در کسب و کارمان موفق نیستیم و چرا نمی توانیم در شرایط کار و زندگی مان تغییری ایجاد کنیم.

 

خیلی از اوقات می بینیم که در تغییر نگرش و عملکرد مردم و متقاعد سازی آنها نیز مشکل داریم .مشکل اصلی از کجاست؟آیا با ایجاد ترس و تهدید می توانیم موثر باشیم؟

به نظر شما مدیری که مدام برای افزایش فروش شرکت ،کارکنانش را به این صورت تحت فشار بگذارد که :درصورت کاهش فروش از حقوقتان کم خواهد شد!. یا پدر و مادری که فرزند خود را برای گرفتن نمره ۲۰  و یا قبولی در مدرسه تیز هوشان تحت فشار بگذارند در برقراری ارتباط موثر موفق بوده اند؟ یا اصلا توانستند ارتباطی برقرارکنندهرچند ناموثر؟ مهمترین دلیل این ضعفها این است که ارتباط خوب و موثری برقرار نکردیم تا موجبات جلب رضایت خانواده ،جامعه، مدیر و همکار رافراهم آوریم.

 

به مجموعه اصول و راهکارهایی که منجر به برقراری ارتباط و تعامل  موثربین افراد می شود ارتباط موثر گویند.

4 پاسخ

  1. سلام.
    من یکی از خوانندگان دائمی وب سایت تان هستم و از خواندن مطالب سایت شما استفاده می کنم.
    در صورت امکان مطالب بیشتری روی سایت قرار دهید. من عاشق خواندن مطالب وب سایت شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.