معنای زندگی و عزت نفس
عزت نفس و معنای زندگی
دی ۱۸, ۱۴۰۰

درباره معنی زندگی

روزی مردی نزد ویل دورانت مورخ و اندیشمند مشهور رفت و از او درخواست کرددلیلی به دست او بدهدکه چرا نباید خودش را بکشد وگرنه خودکشی خواهد کرد.

دورانت در آن وقت محدود جواب هایی به او دادو مدتی بعد نامه ای برای بیش از صد شخصیت مشهور فرستاد  از جمله گاندی،جورج برنارد شاو جواهر لعل نهرو و آندره موروئا فرستادو درباره معنی زندگی از آن ها نظر خواست و پاسخ های رسیده از سوی این شخصیت ها را به همراه دیدگاه خود در این کتاب (درباره معنی زندگی)

منتشر کرد.

بهترین پاسخ ها به این سوال مهم

از بین پاسخ های همگان در این کتاب شاید بتوان به پاسخ های پرتکراری مثل خانواده و عزیزان، کار و حرفه، هنر و تلاش برای بهتر کردن زندگی اشاره کرد که به نظر درست می آید. همه اینها به زندگی معنا می دهد اما این معنا دادن به زندگی و یا مرور و یادآوری این معنا ضروری به نظر می رسد

چون کار مغز عادی سازی است. مانند همه چیزهای مهم دیگر که برایمان داشتنش روزی آرزو بوده و حالا که به دست آمد کاملا برایتان عادی شده و به چشم نمی آید.

فکر کردن به این سوال می تواند تلنگری باشد  و یادآوری خوبی که دقیقا چه می کنید برای چه و به چه دلیل ؟

و احتمالاپاسخ به این سوال ها حس ما را نسبت به این زندگی پر از ابهام و تردید بهتر کند.

می‌تواند آرامشی باشد برای روان ما که برای رضایت بیشتر برای دستاوردهای بهتر برای تبدیل شدن به انسان بهتر مدام در حال تلاش است. و همچنین احساس عزت نفس و ارزشمندی بیشتری هم به دنبال خواهد داشت.

شاید اگر از خودتان همین سوال ویل دورانت را بپرسید آن وقت چه پاسخی خواهید داد؟

معنای زندگی برای شما چیست؟

بخشی از پاسخ ویل دورانت به مردی که قصد خودکشی داشت:

فیزیک دان ها نمی دانند ماده چیست، زیست شناسان نمی دانند حیات چیست، روان شناسان نمی دانندهشیاری چیست. جزمیات شجاعانه آن ها تاکیدهایی گذرا بر اجزا یا وجوهی است که با پدیده های کلی اشتباه گرفته شده اند. تو نباید بر اساس این فرضیه های پا در هوا به زندگی ات پایان بدهی.

اگر این کار را بکنی به فهرست بلند بالای مردگان مقدسی می‌پیوندی که برای محالات مرده‌اند.

زیباترین تعریف از معنای زندگی

بنابراین اگر بخواهیم بطور کلی به این موضوع نگاهی بیندازیم معنای زندگی افراد می تواند متفاوت باشد اما بهترین و زیباترین تعریف، تعریف نهایی خود ویل دورانت هست که معتقد است :

بنابر این باید بگویم که راه به معنی و رضایتمندی این است : به یک کل بپیوند و با همه ذهن و تن خود برای آن کار کن. معنی زندگی در فرصتی ست که زندگی برای تولید یا یاری رساندن به چیزی بزرگ تر از خودمان به ما می دهد.

و چقدر زیباست این تعریف؛ پیوستن به یک کل، یاری رساندن به چیزی بزرگ تر از خودتان. هر فرصتی که فراهم شود و یا فراهم کنید برای اینکه به چیزی ورای خودتان فکر کنید،برایش برنامه بریزید و بخاطرش از خودتان مایه بگذارید می‌تواند به زندگی‌تان معنا بدهد.

به نظر شما زندگی چه معنایی دارد؟

تابحال به این موضوع فکر کردید؟

اینکه چگونه می توان به زتدگی معنای بیشتری بخشید؟

اینکه چگونه می شود به یک کل پیوست و بخاطرش  تلاش کرد، جنگید و زندگی کرد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.