زبان بدن یکی از راههای برقراری ارتباط
بهمن ۱۲, ۱۳۹۵

   زبان بدن،یکی از راههای برقراری ارتباط

 

بادی لنگوئیچ همان  حرکات و حالتهای بدن و یا زبان بدن  ماست  مانند طرز نگاه کردن ما، محل قرارگرفتن دستها وپاها، تماس چشمی، تماس دست با صورت ،نگاه کردن به بالا و پایین و اطراف و گارد باز یا بسته ماکه تحلیل های مختلف  وگاها نادرستی از آن می شود .مثلا تا شخصی دماغش را خاراند میگویند دروغ می گوید یا اگر دست به سینه شد یعنی اینکه با گفته های طرف مقابل مخالف است اما همیشه دست به سینه بودن به معنی مخالفت نیست ممکن است سردمان شده باشدیا صندلی ما دسته ندارد و مجبوریم دستهایمان را جمع کنیم یا طبق عادتی که از دوران مدرسه در ما مانده که دست به سینه بنشینیم.  بنابراین سعی کنید دست به سینه ننشینید چون احتمالا اطلاعات افراد در مورد زبان بدن همان اطلاعات نادرست و باورهای غلط باشد ویا خاراندن دماغ یا دست زدن به صورت را نمی توان قطعا بعنوان  دلیل بر دروغ گویی دانست.اما دست زدن به صورت و نگاه کردن به اطراف و و دزدیدن نگاه از مخاطب نشانه این می تواند باشد که فرد چندان مطمئن به نظر نمی رسد و یا در زمینه ای که صحبت می کند راستش را نمی گوید.به همین خاطر توصیه می شود که در صحبت هایمان برای اینکه مطمئن به نظر برسیم چشمانمان را ندزدیم و یا به صورتمان دست نزنیم.D375B4C6-9D77-4DA7-893C-8B5CF036BEFA

حتما به ادارات مراجعه کرده اید و یا به برخی از بانک ها رفته اید.آیا دیده اید که بعضی از کارمندان ادارات موقع صحبت با شما به شما نگاه نمی کنند! چه حسی دارید؟ وقتی موقع صحبت کردن به شما نگاه نکنند چه عکس العملی خواهید داشت؟ مسلما ناراحت می شویم اگرچه بسیاری از این برخوردها شاید آنقدر تکراری  و عادی شده باشداما با همه این اوصاف باز هم حس بدی در مخاطب در اثر این بی توجهی بوجود خواهد آمد.یکی از مهمترین اصول برقراری ارتباط، زبان بدن است یعنی حالات اعضای مختلف بدن ما مانند دست و پا و صورت و چشمها و حالت کلی بدن که تاثیر بسیاری در برداشت اولیه و در ارتباط خواهد داشت. اینکه در برخورد اول ویا هنگام گوش کردن به صحبت مخاطب ویا مذاکره کاری مهم به چه صورت بنشینیم و چگونه نگاه کنیم و دستانمان در چه وضعیتی باشد، در برداشت مخاطب تاثیر گذار است.

images (2)

.ازدیگر مواردمهم درموضوع زبان بدن این است که به سمت مخاطب متمایل باشیم و رویمان باید به سمت مخاطب باشد و بدن و پاها و دست ها را به سمتش متمایل کنیم تا بتوانیم آن حس  ارتباط را برقرار کنیم حتما مواجه شدید با افرادی که زمانی که با شما صحبت میکنند مشغول کار دیگری و یا پشت به شما و سرگرم انجام کاردیگری هستندچقدر حس بدی پیدا میکنید وقتی مخاطب رویش به سمت شما نیست؟ ما بطور ناخودآگاه به سمت کسانی که دوستشان داریم متمایل می شویم و بدن ما نسبت به افرادی که علاقه ای به آن ها نداریم در عقب قرار می گیرد.

روی خوش و لبخند زدن نیز از دیگر اصول زبان بدن و ارتباط موثر است.هرگاه با روی خوش و لبخند به فضایی وارد شوید، همه را تحت تاثیر این جو مثبت قرار می دهیم. بنابراین حالت صورت در جذب افراد و برقراری ارتباط با آنها بسیار مهم است.گاهی لازم نیست حتما لبخند به لب باشیم بلکه حالت ملایم و آرام و با محبت صورت خود گویای  ذهن مثبت ماست.

 

قدام عملی

۱-خستگی و عصبانیت و دلخوری های خانه را به محل کارمان وناراحتی ها و مشکلات محل کارمان را به منزل نبریم سعی کنیم همیشه لبخند ملایمی بر لب داشته باشیم تا خانواده و همکاران را از خود دور نکنیم.

۲-جهت تاثیر گذاری بیشتر به حرکات دست و پا و بدن خود توجه کنیم و از حرکات اضافی پرهیز کنیم

لیل لوندز در کتاب “چطور باهرجورآدمی ارتباط برقرارکنیم” می گوید:

اگر میخواهی در نظر دیگران یک فرد قابل اعتماد به نظر برسی سعی کن وقتی که داری حرف مهمی  می زنی ،جلوی تمام حرکات اضافی یا نامربوط را بگیری من به این تکنیک می گویم :”زندانی کردن بی قراری”

 

 

 

  نگاه کردن موثر

حتما برایتان پیش آمده که به چشمان بعضی ها می توان ساعت ها نگاه کرد اما به چشمان برخی افراد حتی چند ثانیه هم بسیارزیاد است. ماچشمانمان را از گروه دوم برمی داریم چون با نگاه کردن طولانی به آنها اذیت می شویم چشم ها از اعضای مهم بدن ما هستند میگویند چشم همان مغز بدون استخوان است که احساس و آنچه از ذهن ما می گذرد از چشمان ماقابل فهم و انتقال است. نگاه کردن به چشمان مخاطبمان زمانی که با ماصحبت میکند بسیار مهم است موقع صحبت کرد به چشمان مخاطب نگاه کنیم و سرمان بالا و پایین نباشد و یا به اینطرف و آنطرف نگاه نکنیم برای اینکه از نظر مخاطب جذاب به نظر برسیم باید سرمان را به نشانه تایید تکان دهیم و یا از کلماتی مانند درسته ، بله، دقیقا ، کاملا موافقم و بی تردید استفاده کنیم. در اینصورت به مخاطب حس تایید و توجه می دهیم و ارتباط بهتر و موثرتری را برقرار خواهیم کرد.

 

آزاده کیانی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.