حسن جویی و قدرشناسی
آذر ۲۸, ۱۳۹۵

خوبی از خودتونه

هرفردی ویژگی و صفات قابل تحسینی دارد که ممکن است از نظر بسیاری از افراد غیرقابل تعریف باشدامااگر آن نکات مثبت را برجسته نماییم و از فرد تعریف کنیم انرژی فوق العاده ای به اوداده و ارتباط خوبی برقرار می نماییم. معمولانسبت به تعریف و تمجید کردن ازدیگران مقاومت می کنیم چون فکر می کنیم آن شخص از تعریف ما سوء استفاده خواهدکردو یا آن شخص را شایسته تعریف نمی دانیم. تعاریف ما ممکن است از رفتار،ظاهر ویا یکی از دارایی های آنها باشدکه تاثیر تعریف در موردیک رفتار از همه بیشتراست.یعنی اگر بخواهیم از خصوصیت اخلاقی شخصی تعریف کنیم مثلا اینکه شما چقدر مهربان هستید و یا ممنون از اینکه تا این حد احساس مسئولیت می کنید.

هرگاه همکاران پرتلاشم  با احساس مسئولیت  و صداقت کار می کنند، مسلما باید این موضوع عنوان شود و مورد تشویق قراربگیرد سعی می کنم همیشه این خصوصیات مثبت همکاران را بازگو و از آن ها قدردانی کنم احساس می کنم و قتی می بینند که کارشان دیده می شود با انرژی بیشتر و دلگرمی به کارشان ادامه خواهند داد.

اگربخواهیم تعریف ما صادقانه باشد باید دلیل تعریف خودرا نیز بیان کنیم. به عنوان مثال رئیسم امروز به من انرژی مثبت زیادی داد. تعاریف ایشان از کارم به این صورت بود که:شما اگر ساعاتی از روز هم درمحل کارتان حضورنداشته باشید اما من خیالم راحت است که پیگیر امور هستید  چون هر آنچه از شما خواستم به سرعت آماده نمودید.من باشماخیلی راحت کار می کنم چون شمابه فکر آبروی من هستید و درمواردی که اطلاعات ندارم مراراهنمایی می کنید. ایشان در تعاریفشان دلایل راهم مطرح نمودند و این خود تحسین و تعریف را واقعی و صادقانه جلوه می دهد و به برقراری ارتباط موثر کمک زیادی می کند.

37551617-wallpaper-love

 

من لایق این تعاریف نیستم

وقتی کسی از ماتعریف کرد تعریفش را بپذیریم و از او تشکر کنیم بعداز تعاریفی که از رئیسم شنیدم از ایشان بخاطر توجه ودقتشان به کارها و انجام امور تشکر کردم و رفتار نادرست در این مورد می توانست این گونه باشد که بگویم نه شما مبالغه می فرمایید من شایسته محبتهای شما نیستم و..که این نشان دهنده عدم اعتماد به نفس استو به مخاطب نشان می دهیم که شایسته این تعاریف نیستیم

اقدامک

برای برداشتن گامی مهم در ارتباط موثر از امروز با خودتان عهد کنید که از سه نفر که با آنها در تماس هستید تعریف کنید البته همراه با دلیل برای تاثیر بیشتر:

۱-………………………………………………………….

۲-………………………………………………………..

۳-…………………………………………………………

 

آزاده کیانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.