کمی پشت دوربین دیگران هم برو
آذر ۴, ۱۳۹۵

کمی پشت دوربین دیگران هم برو

“ممکن است افراد کاملا در اشتباه باشنداماخودشان اینطور فکر نمی کنند.”

تمامی مدیرانی که با سیاست های غلط خود ، موجب ورشکستگی تولیدات شرکت خود شدندو یا همسرانی که ازهم جدا شدند توجیه و دلایل بسیارزیادی برای کارهایشان دارند که از نظر خودشان بهترین کاری بود که می توانستند انجام دهندو راهی جز این وجود نداشت.

نگاه کردن به مسائل از دید دیگران  بطورصادقانه مطمئنا تاثیر فوق العاده ای در روابط مان خواهد گذاشت.مردم به ندرت از ذهنیت ها و برداشت های خود دست برداشته و به دلایل و تفسیر دیگران توجه می کنند.آنها تصمیماتشان را بهترین می انگارند و حاضر نیستند خود را لحظه ای جای دیگران بگذارند و این موجب بوجود آمدن قضاوت ها و برداشت های نادرست از افراد و کارهایشان می شود و مانع برقراری هرگونه ارتباط تاثیرگذار و دلیل بسیاری از دلخوری ها و سوء تفاهم هاست. شرایط زندگی ،خانواده هایی که در آن ها رشد کردیم و فرهنگ و وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه و خانواده بر رفتارها و شخصیت فرد تاثیرگذار است .بنابراین انتظار ما از افراد به یک اندازه برآورده  نمی شود و افراد در موقعیت یکسان رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند که بسیاری از اوقات موجب شگفتی ما خواهد شد.

 

images-11

 

ازدید دیگران به موضوع نگاه کنیدواز خواسته های آنها صحبت کنید

یکی از راههای تاثیر گذاری روی افراد و برقراری ارتباط موثر بین آن ها این است که خودمان را جای دیگران بگذاریم و از دید آنها به قضایا بنگریم. مردم عاشق این هستند که درک شوند و از دید آنها به مسائلشان بنگریم  و اینگونه فکر میکنند مورد توجه هستند و حس ارزشمندی میکنند و در برقراری ارتباط عملکرد بهتری خواهند داشت. از دیگر اصول ارتباطی این است که از خواسته های آنها صحبت شودو راه رسیدن به خواسته هایشان به آنها نشان داده شود. اصولا  افراد از همدلی و همدردی دیگران لذت می برند واز اینکه به مسائل و خواسته های آنها اهمیت داده شود خشنود شده و به سرعت به چنین  فردی اعتماد کرده وارتباط بر قرار میکنند؟؟

همدلی و درک متقابل در روابطمان بخصوص در روابط بین همسران بسیار دارای اهمیت است. دیگر زمانی که آتش عشق فروکش کرده و ذوب در معشوق نیستیم و همه چیز رنگ واقعیت به خود می گیرد،چهارچوب ذهنی خودمان مطرح می شود و کمتر از دید او به مسائل می نگریم لج و لجبازی آغاز می شود، از یکدیگر کینه به دل می گیریم و مدام از کارهای یکدیگر ایراد،آن چیزی که در این وانفسا به داد این رابطه در حال انحطاط می رسدهمدلی ست اینکه شنوا باشیم، همان گوش دادن موثری که سرسری وهمراه با قضاوت نباشدوبا تمام وجود همراه با همراهی و همدلی باشدودرصدددرک یکدیگر باشیم .ما بجای اینکه در برابر یکدیگر صف آرایی کنیم بهتراست درکنار همدیگر به مسئله نگاه کنیم  و نیازهای یکدیگر را درک کنیم . میتوانیم روی خواسته مان اصرارنماییم و کوتاه نیاییم. می توانیم فقط به خواسته ها و تمایلات خود فکر کنیم و کوچکترین اهمیتی به عزیزانمان ندهیم، آن گاه بر سر روابطمان به مرور زمان و تکرار این وقایع چه خواهد آمد ؟ آیا هنوز هم می توانیم ارتباط موثری با همسر ، همکار ،رئیسمان و با مردم جامعه مان داشته باشیم؟؟؟؟

کنث .ام.گوده در کتاب خود باعنوان”چگونه افراد را به طلا تبدیل کنیم” می گوید:

“یک دقیقه مکث کنید و علاقه شدید خود به کارهای تان رادر مقابل علاقه ی خفیف تان به چیزهای دیگر قرار دهید. بعد متوجه می شوید که درجهان همه دقیقا همین حس رادارند ! شماهم مثل لینکلن و روزولت به تنها مبنای قابل اعتماد در روابط بین افراد پی خواهیدبرد. به عبارت دیگر ،موفقیت شما در مواجهه باافراد، به فهم و درک دیدگاه طرف مقابل بستگی دارد”.

در پایان اقدام عملی که جهت موثرشدن روابطتان به شما پیشنهاد میکنم این است:

قبل از هرگونه قضاوت و عصبانیتی چند ثانیه فکر کنید و خود را جای او بگذارید .همین امروز امتحان کنید و تاثیر شگفتش را ببینید

رفتارتان تغییر می کند و افکار منفی و مزاحمی که کلافه تان کرده بود و صورتتان را اخمو دیگر کم کم محو می شوند.

با ذهن مثبت فضای مثبتی ایجاد می شود و ارتباط مثبتی نیز شکل می گیرد

موفق و مثبت باشید

آزاده کیانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.