سرزنش و انتقاد کمرنگ کننده هر ارتباطی
آذر ۲, ۱۳۹۵

download-3

سرزنش و انتقاد کمرنگ کننده هر ارتباطی

حتما تا بحال پیش آمده که سرزنش کردید و بعد از آن یک اه بزرگ از فرزندتان یا همسرتان یا همکارتان شنیده اید.شایدهمکارتان رعایت کند و اه ش را بلند نکشد اما مسلما خانواده تان راحتتر ناراحتی شان را باشنیدن سرزنش نشان می دهند آیا ازجو بدی که بعد از سرزنش کردن بوجود می آید راضی هستید؟آیا راضی هستید که همکارتان تا چند روز با شما سرسنگین باشد یا صمیمیت همسرتان با شما کمتر شود؟ ویافرزندتان  فورا از پیشتان برود صرفا به دلیل  گفتن یک سرزنش !!!ا

گر از این شرایط نگران نیستید که  توصیه می کنم ادامه این مقاله را نخوانید اما اگر از عکس العمل اطرافیانتان نگران می شوید و ارتباطتان و کیفیت روابطتان برایتان مهم است پس به خودتان عادت بدهید که سرزنش و انتقاد را کنار بگذارید.

جملاتی مانند “تو همیشه همینطوری هستی”هیچ وقت درست نمیشی”،”چرا اینقدر شلخته و بی نظمی؟”برایمان بسیار آشنا هستند. و با گفتن آنها جز ایجاد رنجش سودی برایمان نخواهد داشت. نه تنها آن عیب مورد نظر ما برطرف نمی شود بلکه فرد دیگر هیچ تلاشی برای بهتر شدن هم نمی کند.و در تحکیم رابطه ها  هم خلل ایجاد میکند.

برای تغییر وضعیت، فردنیاز به پند و اندرز و نصیحت نیست!!

استفان کاوی می گوید مهارتهای ارتباطی تنهازمانی موثرواقع می شود که از شوق خالصانه برای درک کردن نشات گیرد.پند و نصیحت همیشه افراد را از ما گریزان کرده و با شنیدن آن هیچ گاه مشکلاتشان را نخواهیم شنید ما با نصیحت کردن به موضوع از دید خودمان و با چهارچوب فکری خودمان  می نگریم بنابراین درک صحیحی از موضوع نخواهیم داشت و شروع میکنیم به قضاوت و نصیحت .بجای گوش کردن موثر و درک متقابل .

برای اینکه مخاطب حس کند درک می شود بایداز زاویه دید مخاطب به موضوع بنگریم ،واجازه بدهیم مشکلات و حرفهایش را بیرون بریزد.و شروع به درد ودل کند .همراهی و همدلی ما سبب می شود مخاطب به ما اعتماد کرده و این از اصول مهم در ارتباط موثر است.

 

 

فورا شروع به نقد نکنیم

بعضی ها دست به نقدشان حرف ندارد مدام درحال انتقادند و از همه چیز ایراد می گیرند معمولا اگر خوش فکرترین آدم هم باشد بازهم  حوصله اش را نداریم . اگرواقعا دغدغه برقراری ارتباط را داریم، نباید فورا شروع به نقد کنیم و پذیرای هیچ نظر و عقیده ای نباشیم بلکه اگر نقدی هم داریم باید با ابراز محاسن شروع کنیم و کم کم معایب را عنوان نماییم. نقد مستقیم و بدون واسطه  مخاطب را ناراحت  کرده و موجب می شود موضع مخاطب نسبت به ما تغییر کند.

اقدام عملی برای اینکه کمتر سرزنش کنیم

هرگاه از عمل فردی شاکی هستیم و به او انتقادی داریم قبل از بیان انتقاد ابتدا چند تا از محاسن او را بگویید و سپس با لحن مناسبی شروع به نقد کنید

نقد و گلایه و سرزنش  مردم را از ما دور می کند و موجب می شود از برخورد با ما گریزان باشند .همه ما ذاتا عاشق تعریف و تمجید و متنفر از هرگونه انتقاد و سرزنش هستیم پس شیوه نقادی رابیاموزیم تا روابطمان را کمرنگ ننماییم.

موفق و مثبت باشید

آزاده کیانی جویباری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.