عذاب وجدان وقت تلف کردن
مهر ۱۴, ۱۳۹۵

مقاله عذاب وجدان وقت تلف کردن

تابحال عذاب وجدان داشتید که چرا وقتتان دارد تلف می شود ؟چرا امروز فرصت کافی برای مطالعه و انجام برنامه هایتان نگذاشتید؟ گاهی هم اصلا برنامه ریزی ندارید و اهدافتان خیلی گنگ است اما با اینحال باز هم عذاب وجدان دارید که چرا بیکار نشسته اید.

این عالی است از این بهتر نمیشه که همیشه اضطراب این را دارید که کار مفیدی انجام ندادید و برنامه هاتون عقب هست.حال با این عذاب وجدان چه کنیم؟

روش بسیار خوبی که سبب می شود برنامه هامون عملی بشه این هست که برنامه ها و مکتوب بنویسیم و برای هر روز برنامه مجزایی داشته باشیم علاوه بر اون برنامه هفتگی و ماهانه و سالانه داشته باشیم و در همه اونها بطورکاملا واضح روشن کنیم که چه هدف و خواسته ای داریم و برای رسیدن به اون اهداف چه کارهایی باید انجام بدیم.

ابتدا از برنامه روزانه شروع میکنیم که باید از صبح زود شروع بشه چون ذهن در اون موقع از روز بهترین عملکردو داره یک تا دو ساعت از آغاز روزمون و به برنامه ریزی و مطالعه اختصاص بدیم  و بعد در ساعات دیگری از روز به دسته بندی فعالیتها بپردازیم و برای هر کدومشون ساعت انتها تعیین کنیم  و درپایان روز دفترچه برنامه ریزی روزانه رو برداشته و کارهای انجام شده رو تیک میزنیم و اگر کاری باقی مونده باشه که انجام نداده باشیم به روز بعد منتقل میکنیم .یعنی به فرض ما تا ساعت ٢بعدازظهر سرکار باشیم تا ٣به خونه برمیگردیم تا ۵غذا و استراحت ویک  یا دوساعت هم  امور شخصی در منزل و میتونیم در ادامه دو الی سه ساعت دیگه به مطالعه و هرکاری که در برنامه هامون گنجوندیم برسیم البته موضوعی که اینجا اهمیت داره این هست که ما زمانی میتونیم زمان خالص و مفید برای انجام کارهامون پیش بینی کنیم که برنامه های مخربی مثل تلگرام گردی ،وبگردی وتماشای تلویزیون رو کنار بگذاریم ویا به حداقل ممکن برسونیم.

اگر برنامه ای نداشته باشیم مسلما مهم نیست که چند ساعت گوشی به دست نشستیم و یا چند ساعت به تماشای تلویزیون مشغولیم زمان همینطور میگذره و ما همچنان در حال تلف کردن این گوهر با ارزش هستیم. اما زمانی که برنامه داشته باشیم و نسبت به برنامه هامون احساس مسئولیت داشته باشیم و خود را ملزم به اتمام برنامه تا زمان مشخصی بکنیم مسلما درصورت انجام ندادن برنامه روزانه دچار عذاب وجدان خواهیم شدو اگر برنامه بخوبی انجام شود و کارها مطابق برنامه ریزی مشخصی به جلو رود حس رضایت بسیارخوبی خواهیم داشت.داشتن حس رضایت به ما انرژی مضاعفی می دهد و شارژ میشویم که به ادامه راه بپردازیم

پس اگر شما هم مثل من  از تلف شدن وقتتون  دچار عذاب وجدان  مثبت میشید بهتون تبریک میگم شما در جای درستی هستید و آمادگی انجام بهترین کارها و رسین به اهدافتون رو دارید .

امیدوارم موفق باشید و شوق پرواز داشته باشید.

 

آزاده کیانی جویباری

۱۵مهر۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.